Paulina Krajewska

urodziłam się i wykształciłam w Krakowie.

Uczęszczałam do Liceum Sztuk Plastycznych, następnie ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych- Wydział Grafiki. Od samego początku swej drogi artystycznej zajmowałam się malarstwem, wykonuję, również ilustracje książkowe, m. in. „ Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie”. Za ilustracje do tej pozycji otrzymałam wyróżnienie w konkursie „Książka Roku”. Współtworzyłam projekty okładek do książek ks. Andrzeja Muszali, jak np. „ Jak modlił się Jezus”, „Modlitwa w ciszy”.

Tworzę ikony z zamiłowania. Fascynacja ikoną, duchowością wschodu, towarzyszyła mi od czasów licealnych. Świadomość, że istnieje obraz, który jest czymś więcej niż obrazem, przedmiotem, ale obrazem – wizerunkiem świętym stała się dla mnie szczególnie bliska. Z czasem to zainteresowanie ikoną przerodziło się w pragnienie, by samej spróbować tworzyć takie wizerunki, w oparciu o Pismo Święte, używając tradycyjnych materiałów, lipowej deski, farb robionych własnoręcznie, modlitewnej ciszy.

Drugą dziedziną sztuki którą uprawiam jest malarstwo pejzażowe. Malowane w kolorach ciszy widoki nieba, przedstawienia drzew, lasu i ptaków. Syntetyczne, oszczędne w środkach wyrazu,  w szarej, pastelowej kolorystyce. Pokazywane na wystawach  indywidualnych w Galerii „Solvay” i Galerii „Format” w Krakowie

Moje ikony. Małe ikony. Małe, bo przecież Bóg objawia się także w tym co małe, to dlatego zapragnęłam opowiedzieć o Niepojętym i Nieprzeniknionym właśnie przez zastosowanie miniatur, oszczędność form i prostotę wyrazu. Mała, prosta forma, by zatrzymać odbiorcę, zaprosić do kontemplacji, by się przybliżył do tajemnicy zapisanej w każdym sercu.

Moje prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

wystawy:

Muzeum Opactwa w Tyńcu, 2019

Klasztor o. Dominikanów, Warszawa, Służew, 2019

Katolicie Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, Warszawa, 2019

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „ Dom Praczki”, 2019

Muzeum Ikon w Supraślu, 2019 – wystawa „Nowa Epifania Piękna”, 2019

Galeria 2 Światy, Kraków, 2019

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 2018 – wystawa zbiorowa 2018

Mińsk, Białoruś 2018 – wystawa zbiorowa

Galeria „New Era Art” w Krakowie 2017

Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie, 2017

Muzeum Narodowe we Lwowie – wystawa Międzynarodowych Twórców Ikon z Nowicy, Ukraina, Lwów 2017